Przy okazji przepisu na congee z owocami morwy (który znajdziesz tutaj) podzielę się z Tobą klasyczną recepturą, stosowaną w chińskiej dietetyce leczniczej od wieków. Pokażę Ci jej działanie na poszczególne dolegliwości, a przy okazji zdradzę Ci swoje sposoby na urozmaicenie tego dania. Masz ochotę?
Magia ryżowego kleiku
SANG SHENG ZHOU, tak to danie nazywa się po chińsku. Brzmi groźnie ;) ale jest proste w przygotowaniu i otwarte na rozmaite smakowe modyfikacje. Ale zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest congee? To nic innego jak długo gotowany kleik ryżowy, zazwyczaj beż żadnych dodatków, nawet soli. Jedynie ryż i woda. I kilka godzin gotowania ;) Ale nie zniechęcaj się na starcie – w tym przepisie nie trzeba gotować ryżu aż tak długo (choć możesz, jeśli masz ochotę). Congee to jedno z podstawowych dań kuchni chińskiej – tradycyjna potrawa śniadaniowa. Ma za zadanie rozgrzać organizm od rana, wesprzeć układ pokarmowy, podnieść poziom energii Qi. Rodzajów congee jest mnóstwo – w zależności od chęci czy też zaleceń dietetyka – można uzupełniać to bazowe danie o warzywa, mięso, ryby i inne dodatki jak np. jadalne kasztany. Congee zapewnia ciepły, pożywny start całego dnia.
Jakie działanie ma congee z morwą?
W przepisie, którym się z Tobą dzielę występują suszone lub świeże owoce morwy czarnej oraz cukier, najlepiej nieoczyszczony dark muscovado. Ja preferuję jeszcze kilka innych dodatków – możesz zobaczyć je tutaj. Są wśród nich cynamon i kardamon, ciepłe korzenne przyprawy, które (w małej ilości!) równoważą wychładzającą naturę owoców morwy (zimnych termicznie). W klasycznej chińskiej dietetyce działanie tego dania określa się jako wspierające Wątrobę i Nerki, uzupełniające Yin i Krew (odpowiada za to zarówno słodki ryż, jak i ciemne owoce morwy). Zaleca się je osobom z osłabioną ostrością widzenia, przedwcześnie siwiejącymi włosami, anemią, zawrotami głowy, bezsennością czy zaparciami na tle niedoboru Krwi lub Yin. Takie dolegliwości są częstą przypadłością kobiet (narażonym przecież na comiesięczną utratę Krwi), szczególnie w wieku około menopauzalnym.
Panaceum na… suchą skórę i zaparcia :)
Jest to więc danie, które mocno nawilża płyny ciała – przyda się osobom z przesuszoną skórą, drobnym, ‘wyschniętym’, których męczą uciążliwe zaparcia. Działanie to wzmacnia dodatkowo moja modyfikacja – uzupełnienie dania o gruszkę i suszone owoce, a także zastosowanie pełnoziarnistego ryżu, bogatego w błonnik. Kasztany znakomicie odżywiają Nerki, a użycie ziaren słonecznika pomoże na tzw. wznoszące się Yang Wątroby. Nie będę tu szerzej omawiać tego syndromu, ale może się on objawiać np. nagłymi, szczytowymi bólami głowy czy napadami złości i agresji.
Food as medicine
Mam nadzieję, że na tym przykładzie udało Ci się zaobserwować jak medycyna chińska podchodzi do jedzenia. Można by to było podsumować angielskojęzycznym zwrotem food as medicine, co w polskiej wersji ‘jedzenie jako lekarstwo’ nie brzmi już tak dobrze ;) Ale stąd właśnie wzięło się motto Babki Lekarskiej – UZDRAWIANIE PRZEZ GOTOWANIE. Każdy składnik dania ma znaczenie, każdy może uzupełnić, wzmocnić lub osłabić działanie pozostałych. Każdą potrawę można w ten sposób rozbić na czynniki pierwsze i co jakiś czas będę w swoich artykułach bawić się właśnie w takiego dietetycznego detektywa :).
Gdzie zdobyć morwę i słodki ryż?
Na koniec jeszcze tylko uwaga techniczna – gdzie zdobyć owoce morwy i słodki ryż? Morwa wraca w Polsce do łask, więc świeże owoce możesz znaleźć na bazarkach czy lokalnych targowiskach, a suszone w coraz większej ilości sklepów, nawet w marketach. Ja zaopatruję się w nie w sklepie z chińskimi ziołami (tak, traktowane są one jako ‘zioło’!), ale widzę je również w sklepach z żywnością ekologiczną. Tam też znajdziesz słodki pełnoziarnisty ryż – o niego już nieco trudniej, ale warto poszukać – jest naprawdę pyszny! Jeśli Ci się nie uda wytropić go w swojej okolicy zawsze w odwodzie zostają oczywiście sklepy internetowe ;) PS. Przepis na congee czeka na Ciebie tutaj!
Uff! Rozpisałam się trochę, ale bardzo chciałam Ci przekazać chociaż parę informacji z dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej!
Podziel się ze mną koniecznie swoimi wrażeniami! To temat, o którym nie jest łatwo napisać, tak żeby był dla wszystkich zrozumiały ;) Będę bardzo wdzięczna za każdą Twoją opinię!